Easy DIY = Saving Money

Do it yourself and save money

Do you find yourself spending a lot of money on items for their convenience.  There are lots of items that are cheaper to make at home but some items are just might not be worth the time it takes to make them yourself.  There are several items that I have discovered and made myself that are very simple and dont take much time and are easily worth it compared to the prices in store.

 

Do you buy taco kits or pre-made spice packages?  They often contain preservatives and ingredients that you can not pronounce let alone need.  You can control the ingredients you are consuming and save a lot of money buy pre-making your own seasonings.

Ranch Dressing

  • 1 1/2 cups dried buttermilk or regular powdered milk
  • 1 cup minced dried onions
  • 1/2 cup dried parsley flakes
  • 2 tbsp salt
  • 1 tbsp garlic powder
  • 1 tsp onion powder
  • 1 tsp black pepper

Store in an airtight container for future use.

Taco Seasoning

1 Tablespoon chili powder
1/4 teaspoon garlic powder
1/4 teaspoon onion powder
1/4 teaspoon crushed red pepper flakes
1/4 teaspoon dried oregano
1/2 teaspoon paprika
1-1/2 teaspoons ground cumin
1 teaspoon sea salt
1 teaspoon black pepper

Store in an airtight container for future use.

 

Why spend all that money on store-bought foaming hand soap, whe you can make it for a fraction of the cost at home. Keep your dispensers  from the previously bought foaming hand soap to refill .

 

Foaming Hand Soap

Fill a foaming hand soap container with water, leaving some room for the rest of the ingredients.

Add 2 tbsp of castille soap

Add 10 drops of essential oil of your choice.

put the lid on the dispenser and shake the contents.

 

Did you know that pancake mix it really easy to make?  It takes just a few simple ingredients.  You can even mix up a big batch and put it in a container to use at your leisure, pre-mixed for convenience. Why spend the extra money on buying separate pancake mix.

Old Fashioned Pancake Mix

1 cup of all-purpose flour

1 tbsp of sugar

3 tsp of baking powder

1/2 tsp of salt

Whisk the dry ingredients together in a large mixing bowl. Store in an airtight container.

If you love those Starbucks egg bites, you are probably  like me and not a fan of the price.  At $2.00 per egg bite ($4 for the 2 pk) it adds up quickly.  Making your own are easy and cheap and they are great to freeze and eat as needed.

Egg Bites

 

Here are some great copycat recipes:

 

Egg  Bites

Copycat Oven-Baked Starbucks Egg Bites

Bacon & Gruyère Egg Bites

Tina Evans

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like